Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Yabancı Dil Biliyormuş Gibi Görünmek İstermisin?

EĞLENCE

Yabancı Dil Biliyormuş Gibi Görünmek İstermisin?

Yabancı dil bilmenin çağımızın gerekliliklerinden olduğunu asla gözardı edemeyiz. Gerek iş yaşantısı gerekse özel hayatımızda defalarca bu gerçekle karşı karşıya kalırız. Kurslara verilen paralar harcanan zamanlar muhtemelen hiçbir fayda sağlamamıştır. Tabi imkan olmaması da yabancı dil öğrenmemize engel olmuş olabilir. Dil öğrenmek kaçınılmaz bir gerçektir, fakat bu yazımızda en azından yabancı dil biliyormuş gibi görünmek için kurtarıcı bazı taktikler paylaşacağız.

Yabancı Dil Biliyormuş Gibi Görünmek İçin

Kalıp Cümleler Ezberleyin

Kalıp cümleler öğrenmişsek zaten yabancı dil öğreniriz diye düşünmüş olabilirsiniz. Dil öğrenme metodlarından biri cümle ezberlemektir. Fakat burada bahsettiğimiz karşımıza çıkması muhtemel olan durumları netleştirip, o diyalog içerisinde geçebilecek olası cümlelerdir. Bir örnek verecek olursak, Ayasofya Camii çevresinde dolaşırken karşımıza çıkan bir turistin bize küresel ekonomiden yada güneş sisteminde bulunan son gezegenden sorular sormak yerine ” Sultanahmet yada Topkapı Sarayı nı soracaktır. Bu gibi bir diyalog ta geçecek cümlelerin sayısı bellidir. Buna benzer durumları tespit edip birkaç cümle ezberleyerek, hem karşı tarafa yardımcı olabilir hemde yabancı dil konuşuyor izlenimi bırakabiliriz. En azından ” ayem nat sipik ingiliş” demekten iyidir 🙂

Yabancı dil biliyormuş gibi görünmek

Yabancı Dilde Aksan Önemli

Derdimi anlatabileyim bana yeter diyorsanız tabi sizde haklısınız. Ama yabancı dil biliyor görüntüsü vermemiz için cümleleri aksanı ile ezberlememiz önemlidir. Hatta bunu yaparken etkili bir beden dili kullanırsanız çok daha etkili olacaktır. Beden dili hakkındaki yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Google translate ve benzeri çeviri programlarında cümleyi sesli çevirip ezberlememiz yeterli. “Knayf” demek yerine “nayf” demek emin olun sizi çok havalı yapabilir.

Güncel Yabancı Şarkıların Sözlerini ÖğreninAksan önemli dedik ama nasıl yapacağız bu aksanı. Yabancı şarkıları çoğunlukla dinlemeyi severiz. Bununla birlikte sözlerinide öğrenirsek hem güzel bir pratik yapmış oluruz hemde dilimizi o aksana alıştırmış oluruz. Böylece cümleyi akıcı bir şekilde kullanabiliriz. Özellikle güncel şarkılar işinize yarayabilir. Çünkü lisan sürekli kendini yenileyen canlı bir yapıya sahiptir. O dile ait en güncel cümleleri en son şarkılarda bulabiliriz. Buraya tıklayarak alt yazılı yabancı şarkılara ulaşabilirsiniz. Not : Tekerlemelerde bu konuda size çok yardımcı olabilir.

Yabancı dil konuşmak
Şey may lake daymın 🙂

Kaçış Ve Soru Cümleleri

Evet, birkaç tane kaçış ve soru cümleleri cebimizde koz olarak saklanmalı. Bu cümleler bize karşımızda ki kişiyi oyalama konusunda ve dikkat dağıtma konusunda yardımcı olacaktır. ” Sizi tam olarak anladığımı sanmıyorum” yada size yardımcı olmak için şu an müsait değilim” gibi cümleler topu karşı tarafa atmamızı sağlayacaktır. Siz aslında iyi konuşuyorsunuz ama karşı taraf iyi konuşamadı havası ortamda hemen kendini belli edecektir. :). Tabi bunları yaparken tavır olarak kendimizden emin ve kararlı görünmeliyiz.

Yabancı dil bilmemek

İşe yaradımı ?

Sizlere yabancı dil biliyormuş gibi görünmenin bazı püf noktalarını aktarmaya çalıştık. Deneyimlerinizi ve varsa tavsiyelerinizi lütfen yorum kısmında bizlerle paylaşın. Bu tavsiyeler sadece beklenmedik anlarda sizi idare edecek tavsiyelerdir. Tabiki yabancı dil öğrenmekte fayda var. Si yu leytır egeyn 🙂

Yabanci dil bilmekOkumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
1 Yorum

1 Yorum

  1. Özgür

    Şubat 18, 2020 at 5:47 pm

    Hahahaha Süpermiş 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla EĞLENCE

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık