Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Ticari Uçaklar Neden Beyaz Renktir?

EĞLENCE

Ticari Uçaklar Neden Beyaz Renktir?

Kendinize ait bir uçağınız var ise tabiki pembe yada turuncu renge boyatabilirsiniz. Belkide bu yazıyı okuyunca farketiğiniz üzere ticari uçaklar beyaz renklidir. Muhtemelen hepimiz uçakların rastgele bir seçim olarak yada maliyet açısından beyaz renk olduklarını düşünüyorduk. Ancak ticari uçakların beyaz renk olmasının haklı birtakım nedenleri var.

Ticari Uçaklar’da Renk Neden önemli?

Bildiğiniz gibi Renk , ışığın maddelere çarparak yansımasıyla göz retinamıza değişik bir biçimde ulaşması sonucu oluşan algılamadır. Renkler gözümüze hoş gelir. Sevdiğimiz eşyalar, arabalar, evimizin odası gözümüze hoş gelen renklerde olmasını isteriz. Ama renklerin gözümüze hoş gelmek dışında bilimsel olarak kanıtlanmış bazı yetenekleri var. Elbette havayolu şirketleri portföylerine çeşitli renklerde uçaklar katmak isterlerdi. Ama beyaz renk gerek teknik anlamda gerek güvenlik açısından gerek sağlık açısından en iyi seçenek gibi görünüyor.

Ticari Uçakların Beyaz Renk Olmasının Sebepleri

Beyaz Renk Uçağı Serin Tutar

Ticari uçaklar neden beyaz renktir hangiali.com
Ticari uçaklar neden beyaz renktir

Uçaklar bildiğiniz üzere gelişmiş teknolojilere sahip hava araçlarıdır. Beyaz renk, uçakların daha serin olmasını sağlar. Serin bir ortamda teknolojik cihazlar daha uzun süre kullanılabilir ve daha dayanıklı olurlar. Sıcak bir asfalt üzerinde siyah bir uçak, yolcular için de iyi bir ortam olmayabilirdi 🙂

Ticari uçakların Beyaz Olması Güvenliği Sağlar

Ticari Uçaklar makale görseli hangiali.com

Uçak gövdelerinde zaman içerisinde çatlaklar ve hasarlar oluşur. Ve beyaz renk üzerinde bu gibi hasarlar ve çatlaklar teknisyenler tarafından daha kolay farkedilir. Bunun dışında kara yada deniz üzerinde olası bir kaza durumunda beyaz renk bir uçak daha kolay tespit edilebilir. Beyaz renk güneş ışınlarını yansıtır ve kaza yapmış bir uçağı bulmak oldukça kolaylaşır. Uçaklar bu sebeple beyazdır.Ticari Uçaklar Beyaz Olursa Kuşlar Tarafından Farkedilir

Ticari uçaklar – hangiali.com

Kuşlar eminiz ki kasti olarak yapmıyorlar fakat, gökyüzünde uçaklar ve kuşlar arasında çarpışmaların sayısı oldukça fazla. Bunun önüne geçmek için kuş görsel sistemi araştırılmış ve beyaz renk bir uçağın gökyüzünde daha farkedilir olduğu anlaşılmıştır. Hem kuşların zarar görmemesi için hem uçağın hasar almaması için havayolu şirketlerinin uçakları beyaz renge sahiptir. Çünkü kuşların uçakla çarpışması sonucu gayet yüksek miktarlarda maddi hasarlar oluşabilir.

Ticari uçaklar neden beyaz renktir elimizden geldiğinde anlatmaya çalıştık umarım keyif almışsınızdır. Bu içeriğin yararlı olduğunu düşünüyorsanız lütfen yorumlarınızla destek verin ve beğenmeyi unutmayın. Hazır uçaklar demişken posta güvercinleri hakkında yazdığımız Gökyüzü Savaşçıları yazımıza tıklayarak göz gezdirebilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pirizın birek

    Mart 10, 2020 at 5:30 pm

    Hiçte merak etmemiştim 🙂 ama ilginçmiş cidden. Teşekkürler hangiali 👍

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla EĞLENCE

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık