Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Reyting Neye Göre Belirlenir

EĞLENCE

Reyting Neye Göre Belirlenir

Günümüz teknolojisinin bizlere sunmuş olduğu ve vazgeçilmez teknolojik aletlerden birisi olan televizyondan bahsedeceğiz. Vaktimizin de büyük bir kısmını tv başında geçirdiğimiz herkes tarafından bilinir. Takip etmiş olduğumuz diziler, filmler, basketbol ve futbol maçları, spor müsabakaları, yarışma programları mutlaka vardır.

Herkesin aklına gelebilecek türlerde de bu tarzlarda da yayınlar mevcuttur. Peki ya izlediğimiz diziler ve yarışmalar neye göre seçiliyor ve bağımlısı haline geldiğimiz programların bir ölçütü var mı ? Bu tarz soruların tek bir cevabı var tabi ki REYTİNG.

Reyting nedir ?

Televizyon izlenmesinin paylarına göre değerlendirilebilen ve AGB tarafından da 1988 senesinden beri gerçekleştirilen ölçme olayına reyting denir. Ortalama 3200 eve yerleştirilen ve bizler tarafından kesinlikle bilinmeyen reyting ölçme cihazları ile belirlenen günlerde ve gecelerde en çok izlenen programları da liste halinde görebilmemiz de fazlasıyla mümkün. Adalet konusunda herhangi bir belirleyici etken bulunmamakla beraber farklı bir ölçüm de bilindiği kadar şuan bulunmamakta.

Reyting sisteminin amacı nedir ?

Reyting uygulaması, izleyicileri etkileyen bir durum kesinlikle değildir. Takip eden kitleye de herhangi bir faydası da kesinlikle bulunmamaktadır. Bu tarz reyting ölçme işlemlerinin de tek amacı, televizyon kanalları ve reklam üzerine çalışan şirketlerinin de işlerini tamamen kolaylaştırmak amacıyla yapılan işlemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Mesela sürekli olarak takip ettiğiniz bir dizi mevcutsa ve sizler gibi bu dizinin de milyonlarca takipçisi varsa, reklam şirketleri bu tarz diziler içerisinde veya kanallarda reklam teklifi vererek kendilerini ön plana çıkartmaya çalışmaktadırlar. Bu şekilde de daha fazla kitleye de hızlı bir şekilde ulaşabilmektedirler.Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
2 Yorum

2 Comments

  1. İbrahim

    Şubat 14, 2020 at 6:55 pm

    Reyting RTÜK ne isterse ona göre belirlenir 😂 bu kadar basit

  2. Aydın

    Mart 17, 2020 at 1:53 pm

    Teşekkürler hangiali

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla EĞLENCE

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık