Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Okumaktan Keyif Alacağınız 5 Muhteşem Kitap

KÜLTÜR

Okumaktan Keyif Alacağınız 5 Muhteşem Kitap

Bazı kitapları ne yazık ki büyük bir heves ile alırız ancak  henüz ilk sayfasında bile sıkılabiliriz. Hatta okumayı bırakıp onu kitaplıktaki yerinde yalnızlığa terk ederiz. Fakat bazı kitaplar var ki durumun tam tersi söz konusudur. Aldığımıza  pişman olmayıp keyifle okuruz ve hiç bitmesin diye düşünürüz. Öyle ki bazen kitaptaki kişiler ve mekanlarla bile aramızda bir bağ kurup, günlük yaşantımız içerisinde bile onu düşünürüz. Peki size tamda bu şekilde hissedeceğiniz beş kitap önerelim mi? Hadi gelin ‘Okumaktan Keyif Alacağınız 5 Muhteşem Kitap‘ adlı yazımıza göz atıp, bu kitaplar nelermiş görelim.

  • Çavdar Tarlasında Çocuklar

J. D. Salinger’in kaleme aldığı bu kitap Holden Caulfield adlı karakterin bir noel öncesi başına gelenleri anlatıyor. Daha öncede iki kez okuldan atılan bu asi genç, yine okuldan atılınca ailesine gidip yüzleşmek istemez. Ve olaylar sırasıyla devam eder. Kahramanımız sahte ve yapmacık olan bu yeni düzene karşı tepki ve nefretle doludur. Holden Caulfield’ın masumiyet arayışını anlatan bu kitap size de birçok şeyi sorgulatacaktır. Amerika’da hala bazı bölgelerde yasak olan bu kitap aynı zamanda yine Amerika’da en çok okunan kitaplar arasındadır. Türkiye’de ilk olarak ‘Gönülçelen’ adıyla basılan bu kitap, Yapı Kredi Yayınları basımında Coşkun Yerli tarafından çevrilmiştir ve özgün adına daha yakın olan ‘Çavdar Tarlasında Çocuklar’  adıyla yayınlanmıştır.

  • İskender

           Elif Şafak’ın kaleminden ‘ İskender’ adlı kitap 2011 yılında Doğan Kitap tarafından yayınlandı. Toplumda erkeğin yerini eleştiren Elif Şafak, Yurtdışında göçmenlerin ne gibi sorunlarla karşılaştığını, töre kurbanı olan insanların hayatlarını, kadın erkek eşitsizliği gibi konuları ön plana çıkarıyor.  Bir töre cinayeti konusunu ele alan İskender, Türkiye’nin doğu bölgesinden yurtdışına göçen bir ailenin trajik hikayesini anlatmakta. Okurken sizde bu ailenin bir parçası olacak, acılarını içinizde hissedeceksiniz.  • Bülbülü Öldürmek

Yazarı Harper Lee olan bu kitap  1960 yılında yayınlandı. Scout adında bir çocuğun dilinden, ağabeyi, arkadaşları ve babası ile olan ilişkisini çok etkileyici dil kullanarak anlatmakta. Scout ile birlikte ağabeyini, yazın tanıştığı arkadaşını ve hayran kalacağınız babasını tanıyacaksınız. Örnek alınacak bir baba olan Atticus’a hayran kalacak, ırkçılığa karşı nasıl bir dik duruş sergilenir göreceksiniz. Kitap başlıca adalet, ırkçılık, özgürlük ve ergenlik gibi toplumda önem arz eden konuları ele almakta. Bu kitap

 “İstediğin kadar saksağan vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.”  meşhur sözü ile hafızanıza kazınacak.

  • Uçurtma Avcısı

Afganistan doğumlu yazar Khaled Hosseini (Halit Hüseyni) ‘ye ait olan bu eser tüm dünya’ da adeta patlama yaparak büyük beğeni topladı. 2003 yılında yayınlanan bu kitap, Kabil’de yaşayan Emir ve Hasan adında iki arkadaşın  yaşadıklarını duygusal bir dille  bizlere aktarıyor. Sadakat nedir? Sorusunun tam karşılığını öğrenip, ihanet karşısında nasıl bir davranış sergilenir hayretle şahit olacaksınız. Arkadaşlık temalı bu kitabı okurken, Kabil’e yolculuk edecek ve kendinizi bu iki arkadaşın dünyasında bulacaksınız.

“Ve ansızın Hasan kulağıma fısıldadı : Senin için bin tane olsa yakalarım.”

  • Bin Muhteşem Güneş

 Listemizin son kitabı yine bir Khaled Hosseini eseri olan ‘ Bin Muhteşem Güneş  ‘. Kitap Afganistan’da ki iki kadının nasıl yollarının kesiştiğini ve aralarındaki muhteşem dostluğu anlatmakta. Meryem, Leyla ve Tarık karakterleri ile bağ kuracak , savaşın bir topluma verdiği  psikolojik rahatsızlığa şahit olacaksınız. Siyasi ve savaş ortamı içinde kurulan bu  muhteşem dostluğu asla unutamayacaksınız.

“Bu kentin ne çatısını aydınlatan aylarını sayabilirsin, Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi”.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Sizlerde unutamadığınız ve  asla aklınızdan çıkmayan Kitapları yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
1 Yorum

1 Yorum

  1. Seher

    Aralık 14, 2019 at 6:34 pm

    Kitap Hırsızını da tavsiye ederim kesinlikle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla KÜLTÜR

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık