Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

KÜLTÜR

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Kendini gerçekleştiren kehanet, diğer adıyla “pygmalion etkisi ” kısaca ; bir kişinin diğer kişi hakkındaki pozitif düşüncelerinin sonuncunda o kişinin performansına ettiği etkidir. Bu etkiye beklenti etkisi adı da verilir. Eski yunan tarihinde Pygmalion adında ki bir heykeltıraş’ın oyduğu bir heykele aşık olup , ona sürekli güzel sözler söylemesi sonucunda heykelin canlanıp güzel bir kadına dönüştüğü hikayesine inanılarak bu etkinin adına pygmalion etkisi verilmiştir.

Fotoğraf : mektepp.com

Neden Kendini Gerçekleştiren Kehanet?

Bu kehanet sözcüklerin insan üzerindeki olumlu etkisini gösterir. Örneğin bir iş için konuşacak olursak, o iş için size olan inanç ve pozitif davranışlar sonucunda sizinde o kişi olduğunuza inanmanız ve o işe olan beklentiyi karşılamanız durumudur. Bu yüzden kendini gerçekleştiren kehanet denilmektedir. Aslında atalarımız bu durumu olumsuz yönünden bir cümle ile açıklamışlardır. “Birine kırk defa deli dersen deli olur” 🙂

Pygmalion Etkisine Güzel Bir Örnek

Gazeteci, akademisyen ve sunucu Sedef Kabaş yaptığı bir TEDx konuşmasında (bkz: TEDx Talks) kendini gerçekleştiren kehanet hakkında güzel bir örnek verir.

1968 yılında bir profesör California (Amerika) da ilkokul öğrencileri ile bir deney yapar. 5 üstün zekalı, özel, öğrenme kapasitesi yüksek çocuk seçer ve onları öğretmenlerine takdim eder. Ve gerçektende yılın sonunda bu 5 özel çocuk en yüksek notları alır, en başarılı öğrenciler olur. Ama ilginç olan şudur ; Profesör bu 5 çocuğu rastgele seçmiştir :). Yani bu 5 çocuğun diğer çocuklardan ne zeka olarak ne yetenek olarak nede kapasite olarak bir üstünlüğü yoktur. Fark şuradan kaynaklanır ; çocuklara özel, üstün zekalı denmiştir. Bunun sonucunda öğretmenlerin çocuklarla ilgili düşüncesi pozitif olur. Ve bunun sonucunda öğretmenler çocuklarla daha ilgili olurlar ve daha fazla onure ederler. Ve öğrenmeleri için özel çaba sarfederler. Bu şekilde davranan öğretmenlere karşı öğrenciler özel olduklarını düşünürler ve farklı olduklarına , yapabileceklerine inanırlar.

Bu sebepledaha fazla çalışıp çaba gösterirler, motivasyonları yüksek olduğu için derslere özel ilgileri olur. Ve bu başarı daha önce öğretmenlerinin zihnindeki pozitif düşünceleri beklentileri gerçekleştirmiş olur. Sedef Kabaş ‘ın sözcüklerinizi değiştirin, Dünyanız değişsin adlı konuşmasını aşağıda paylaştık. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Kendini gerçekleştiren kehanet hakkında elimizden geldiği kadar bilgi vermeye çalıştık. Beden dili kadar sözcüklerin de çok büyük etkileri olduğunu hep birlikte öğrendik. Umarım yazımızı beğenirsiniz. Lütfen değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşın.Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir

Daha Fazla KÜLTÜR

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık