Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Kedi Davranışları…

EĞLENCE

Kedi Davranışları…

Kedi Davranışları…

Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen türlerden biride şüphesiz kedi dostlarımız. Davranışlarına bazen anlam veremediğimiz bu tüy yumakları aslında bunları rastgele yapmıyorlar. Kedi dostlarımız yaklaşık 4,000 yıl önce insanoğlu tarafından evcilleştirilmesine rağmen karakteristik özelliklerinden bazılarını korumayı başardılar. Gelin şimdi kedi davranışlarından bazılarını inceleyelim.

Çok sevimli olan bu ponçik dostlarımız aslında kabul etmeliyiz ki yırtıcı hayvanlardır. Evimizde yada herhangi bir yerde anlamsız davranışlarını gözlemlediğimiz kediler atalarından gelen genlerini sürdürmektedirler.

Av

Tabi ki kediniz sizin için çok değerli ve onu iyi şartlarda besliyorsunuz. En iyi mama ile beslemeye özen gösteriyorsunuz. Bu şekilde beslenme ihtiyaçlarını karşılamış oluyorsunuz ama bu davranışsal ihtiyacını karşılamış olmuyorsunuz. Hayatta kalmak için avlanması gerektiğini bilen bu sevimli canlılar zaman zaman size bir yerlerden bulduğu küçük böcekleri , kuşları getirebilir. Ben kedimi zaten besliyorum yine de dışarıda besleniyor diye düşünmenize gere yok 🙂

İz Bırakma

Kediler ve daha birçok hayvan türlerinin genlerinde kendi alanlarını sınırlamak amacıyla işaretleme, iz bırakma davranışları görülür. Kedi davranışları arasında sürekli gözlemlediğimiz bir davranıştır. Nesnelere veya bacaklarımıza sürtündüğüne çok kez şahit oluruz. Bunu sevilmek istedikleri için yaptıklarını düşünenler varsa elbette haklılardır. Ama asıl sebebi kedinizin sürtünme yoluyla koku hormanlarını bırakıyor olmasıdır.

Tırmalama

Kedilerin tırmalama ve çizme gibi davranışları gayet normaldir. Bu onlar için bir egzersiz anlamına gelir. Her avcı av yaptığı silahını sürekli kullanıma hazır halde tutması gerektiğini bilir. Kedilerin patileri yani , pençeleri avcılığında kullandığı silahıdır. Halılarınızı mobilyalarınızı çizme sebepleri tırnakları için egzersiz yapıyor olmalarıdır. 🙂

Yazımızda kedi davranışları hakkında örnekler vermeye çalıştık. Unutmayalım ki her insanın kendine ait karakteri olduğu gibi hayvanlarda da aynı durum geçerlidir. Her canlı özeldir ve farklılık gösterebilir. Ama biz insanların hayvanlara karşı sorumluluğu değişmez ve farklılık gösteremez. Hayvanların bizlere emanet olduklarını asla unutmamalıyız.

Okumaya Devam Et
2 Yorum

2 Comments

  1. Bihter Çangır

    Kasım 2, 2019 at 6:53 pm

    Bu tarz analizleri köpekler içinde bekliyoruz:)

  2. Pingback: Hayvanlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar | Yaşam Kültür Eğlence

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla EĞLENCE

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık