Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

İlk Göz Ağrısı nedir ? Hikayesi nereden gelmektedir

KÜLTÜR

İlk Göz Ağrısı nedir ? Hikayesi nereden gelmektedir

Günlük yaşantımızda sürekli olarak deyimler kullanırız. Bu deyimlerin hepsinin tarihi ve anlamları farklıdır. Pek çok insan kullandığı deyim cümlesini tam manasını bilmemektedir. Bu deyimler, genellikle eski tarihlerde önemli şahıslar tarafından yaşanmış olayların cümleler haline gelmiş bütünüdür. Deyimler arasında ‘’ ilk göz ağrısı ’’ sıkça kullanılmaktadır. Peki nedir bu ilk göz ağrıları?

                 İlk göz ağrısı deyimi tam olarak ilk doğan evlat, ilk çocuk, ilk sevgili gibi anlamları taşımaktadır. Bir kimsenin âşık olduğu, ilk kez sevdiği, ilk kez duygu beslediği anlamları bulunmaktadır. Çok fazla sevilen bir şeye uzak kalmak ya da bırakılamayan eski bir uğraş gibi diğer anlamları da vardır. Mesela eski zamanlarda futbol oynayan biri, şimdi başka bir işle meşguldür ve eski sporunu çok özlemektedir. Deyimin geçeceği bir örnek verecek olursak bu kişi ‘’futbol benim ilk göz ağrımdır’’ diyebilir.

İlk Göz Ağrısı

                İlk göz ağrısı deyimi dilimize çok uzun bir süre önce kavuşmuştur. Eski zamanlarda sürekli olarak savaşlar olmaktaydı. Anadolu’da hemen hemen her hanede bir asker bulunurdu. Bu askerler, geride annelerini, babalarını, kardeşlerini ve tüm sevdiklerini geride bırakıp savaşa koşarlardı. Bekleyen sevdikleri ise vatanını, milletini, dinini ve tüm inandıkları şeyler adına cepheden cepheye koşmakta olan sevdiklerini çok özlüyorlardı. Fakat bu özlemlerin yanında gururları daha üstün gelir ve göğüsleri kabartıyorlardı. Bazı zamanlarda özlemlerin de ulu orta ağlarlar, kimi zaman da gizli gizli ağlamayı seçerlerdi. Özellikle o zamanın genç kızları, sevdiklerini, nişanlılarını veya kocalarının gelmelerini dört gözle beklerlerdi. Geçmiş zaman konuşma terbiyesi icabı şu şekilde cümleler oluşurmuş; ‘’Benim ilk göz ağrımdan hala haber yok, seninkinden var mı?’’ bu deyimi, bu sayede dilimize kavuşmuştur.

Genel Kültür Açısından Doğru Bilinen Yanlışlar…

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
2 Yorum

2 Comments

  1. Denizli

    Ekim 24, 2019 at 7:49 pm

    başka deyimler hakkında da bilgi verebilirseniz çok memnun olurum hocam sağolun bu güzel yazı için.

  2. Pingback: Türkiye'deki En Güzel Şelaleler - Yaşam , Kültür , Eğlence

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla KÜLTÜR

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık