Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

IKEA Şirketi Başarı Öyküsü

YAŞAM

IKEA Şirketi Başarı Öyküsü

Aslen İsveçli olan girişimci ve iş adamı Ingvar Kamprad, 70 senedir dünyadaki sayılı büyük mobilya devlerinden bir tanesi IKEA şirketi başında bulunmakta. Kamprad, 50 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanları listesinde de ilk 100 de bulunuyor.

IKEA şirketinin kurucusu Ingvar Kammprad, fazlasıyla zengin olmasına rağmen sade bir hayat sürüyor ve yenilikçiliğe fazlasıyla inanıyor.

Kamprad, 17 yaşına bastığında disleksi rahatsızlığı olmasına rağmen okulunda fazlasıyla başarılı olduğu için babası ona bir miktar para veriyor. Küçük Kamprad ise bu para ile 1943 senesinde IKEA şirketini kuruyor. İlk 5 sene mobilya üretimi yapmayan IKEA şirketinde sadece ufak tefek ev eşyaları satmaya devam ediyor.

Ayrıca IKEA kelimesi de Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminin ilk iki harfinden meydana gelmektedir. EA bölümü ise Kamprad’ın doğmuş olduğu Elmtaryd köyü ve köylerine çok yakın bir yerde olan Agunnaryd köyünü simgelemekte.İnternet Alışverişleri de hızla devam etmekte.

Fazlasıyla ünlü olan girişimci Kamprad, fazlasıyla titiz,huysuz ve şeffaf bir insandır. Bu özellikleri sayesinde de kariyerinin henüz başlarında olmasına rağmen faaliyet göstermiş olduğu sektöre bir sürü güzel ve büyük yenilikler getirdi. 1956 senesinde Kamprad IKEA şirketi maliyetlerini düşürdü ve kendi şirketinin ayırıcı özelliği olan ” parça mobilya ” uygulamasına resmen başladı. Mobilya sektöründe devrim yaratan Kamprad insanların hazır mobilya satışı değil mobilya haline dönüştürebilmesi için hazır parçalar satıyordu.

IKEA çok hızlı büyüdü

1973 senesinde IKEA şirketinin merkezini İsveç’ten Danimarka’nın Kopenhag şehrine taşıdı. Sonrasında ise İsveç’teki fazla vergilerden kurtulmak için İsveçten de İsviçre’ye taşındı. Şimdilerde ise IKEA şirketinin şirketinin merkezi olan Hollanda’da ve İsviçre’de ikamet etmekte.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
1 Yorum

1 Yorum

  1. ifakat

    Kasım 5, 2019 at 6:58 pm

    Ikea cok garip bi yer zaten. Icine girince cikamiyorsunuz ama bi yandan da cikmak istemiyorsunuz 🙂 ikea şirketi başarı hikayesi bu yuzden dikkatimi cekti tesekkurler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla YAŞAM

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık