Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

HOLLANDA HAKKINDA 3 İLGİNÇ BİLGİ..

KÜLTÜR

HOLLANDA HAKKINDA 3 İLGİNÇ BİLGİ..

HOLLANDA HAKKINDA 3 İLGİNÇ BİLGİ..

Hollanda hakkında düşününce aklımıza evleri , inekleri , rengarenk çiçekleri gelebilir. Peki ya toplumsa yaşantıları nasıl ? Gelin hollanda’da insanların garip karşılayabileceği 3 durum neymiş bakalım.

1)  Yüksek Sesle Gülmek Yakın Zamana Kadar Hoş Karşılanan Bir Durum Değildi.

Yüksek Sesle Gülmek Yakın Zamana Kadar Hoş Karşılanan Bir Durum Değildi.

Espri anlayışlarının sıra dışılığı ile bilinen Hollandalılar, Orta Çağ’dan 1960’lı yıllara kadar kilisenin gülmek ve espri yapmayı hoş karşılamaması yüzünden yüksek sesle gülmeyi uzun süre ayıp sayan bir toplumdu. Hollanda hakkında biraz daha açık bir örnek ile anlatılmak istenirse; ikinci dünya savaşı sırasında Hollanda’ya gelen Amerikan askerlerine çok yüksek sesle gülünmemesi, toplum içinde espri yapılmaması ve mümkün olduğunca ciddi kalınması konusunda nasihatte bulunulmuş, halkın bu durumu hoş karşılamayacağı ve tepki göstereceği söylenmişti. Bu durumun altında yatan sebep ise, Hollanda’nın 1960’lı yıllara kadar Protestanlar, Katolikler ve sosyalistler arasında çok fazla bölünmüş bir şekilde yaşamını devam ettirmesiydi.

Hollanda’yı kendi aralarında bölüşen bu toplumların her biri kendi görünmez sınırlarını çizmişti. Kendi gazeteleri, kendi dernekleri hatta kendi okullarını kurmuşlardı ve diğer topluluklara mensup kişiler ile iletişimleri yok denecek kadar azdı. Bu topluluklara önderlik eden Katolik ve Protestan liderlerin, etki altına aldıkları topluluklar üzerindeki nüfuzu oldukça fazlaydı. Kiliseler ve dini liderlerinden çekinen halk uzun süreler boyunca yüksek sesle gülmedi, aşikar şekilde espri yapmadı ve ciddi bir hayat sürdü.

2) Hollandalılar, Hizmet Sektöründe Çalışan Personellere Saygılı Davranılması Konusunda Çok Hassastır.

Hollandalılar, Hizmet Sektöründe Çalışan Personellere Saygılı Davranılması Konusunda Çok Hassastır.

Hollanda’da özellikle hizmet sektöründe çalışan insanlara saygılı davranılması konusunda oldukça katı kurallar mevcut. Örneğin bir restorana gidildiğinde, garsonu çağırmak için normal bir ses düzeyi ile “garson” diye seslenilmesi garsonun müşteri ile ilgilenmesi için yeterli olmaktadır. Hatta seslenmek yerine el ile işaret vermek nezaket açısından daha doğrudur. Hiçbir şekilde ses yükseltilmemeli, hizmet elemanlarına karşı kötü ve aşağılayıcı tavırlar takınılmamalıdır. Olası bir saygısızlık ya da hakaret içeren davranış durumunda gerek restoran sahipleri, gerek diğer çalışanlar gerekse müşteriler bu duruma tepki gösterir.

3) Kredi Kartı Amsterdam Dışında Fazla Tercih Edilmez.

Hollanda'da kredi kartı kullanımı azdır.

Hollanda hakkında bahsetmek istediğimiz bir diğer durum ise , Amsterdam dışında kalan şehirlerde kredi kartı kullanımı yok denecek kadar az olmasıdır.. Alışverişler genel olarak nakit para ile yapılır. Nakit para dışında ATM kartları ile de ödeme yapılabilir, maaş kartları olarak kullanılan kartlarda problem yaşanmamaktır. Ancak Hollanda bankalarından herhangi birinin kartı kullanılmıyorsa ödeme konusunda sıkıntı yaşanabilir. Bu durum göz önüne alınarak Hollanda’da yaşayacak kişilerin Hollanda bankalarından birinde hesap açtırması alışverişteki ödemeleri için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Daha Fazla KÜLTÜR

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popüler

Facebook

Advertisement

Popüler

Advertisement

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 499 aboneye katılın

Üste Çık
shares