içinde ,

Hangi Aşk Filmini İzlemeliyim?

Allah Yakındır filmi, en baştan sonuna kadar doğallığı ve sadeliği ile izleyiciyi kendisine bağlayan bir filmdir. Aşk, öyle güzel ve yalın işlenmiştir ki hayran olmamak mümkün değil. Hz. Mevlana’nın öğretileri ve şairlerin sözleri filme ayrı renk katmıştır. Dahası görselliği ile de izleyici ekrana kilitler.

Film Nerede Çekildi?

Filmin yapımcıları ve yönetmeni İranlı olan bir kadrodur. Bu başarılı kadro filmi İran’ın bir köy okulunda ve bazen de kasabasında çekmiştir. Motosikleti ile taşıma yaparak geçimini sağlayan bir genç başroldedir. Genç adam yaşlı annesiyle yalnız yaşar. Bu filmi konusu itibariyle değerlendirince, karşımıza nefsanî aşktan ilahi aşka geçiş nasıl olur sorusu çıkar.Bir gün kasabaya genç ve utangaç bir hanım öğretmen gelir. Kasabaya yakın bir köy okuluna atanmıştır. Öğretmen hanım köy minibüsünden inerken, bu genç adam da tesadüfen ordadır. Motosikletle geçerken öğretmen hanımı görür ve meftun olur. Zaten işi olan motorla insan taşımayı hemen teklif eder. Öğretmen hanıma nereye gideceğini sorar. Köye gideceğini anlayınca da zaten tanıdığı köye öğretmen hanımı götürür.

Öğretmen hanım motorda, arkada otururken rahat etsin diye bir meyve kasası ayarlar ve aralarına koyarlar. Günlerce genç adam ve öğretmen hanım okula gider gelir. Bu arada genç adamın yüreğinde gizlice fırtınalar kopar ve hayatının en mutlu günlerini geçirir. Yaşlı annesi oğlundaki mutluluğa sevinir ama sonunun kötü neticelenmesinden korkar. Ta ki öğretmen hanım nişanlanana kadar. Evlenecek olan öğretmen hanımın kocası eşinin çalışmasını istemez ve öğretmen hanım artık okula gitmez. Dolayısıyla genç adam artık öğretmen hanımı görmeyecektir.

Bu durum genç adamı fena halde etkiler. Aşkından mecnuna dönmüş sözü yerini bulur. Genç adam divaneler gibi sokaklarda dolaşır ve öğretmen hanımı sorar gördüğü herkese. Zamanla saçları uzar ve çocukların eğlencesi haline gelir. Durum böylece devam ederken, genç adam eve de uğramaz, yemek yemekten de uzaklaşır. Yaşlı annesi çareyi mahallede bulunan caminin hocasına açar ve yardım ister. Cami ya da tekke hocası genci zaten tanıdığı için yardım elini uzatır. Genç adam artık yavaş yavaş düzelmeye başlar. Aşkını yüreğinin en derin ve gizli yerine gömer. Tekkenin müdavimi olur.Yıllar sonra bir gün öğretmen hanımın yolu tekkeye düşer. Genci görür görmez tanır. İçeri girer ve dua eder. Duasından sonra başından geçenleri gence anlatır. Kocasıyla anlaşamamış ve ayrılmışlar.

Filmin Sonu

Filmin sonu, film diğer İran filmlerinde olduğu gibi sonsuz bitiyor. Herhalde amaç izleyicinin sonunu kendisinin seçmesi ya da belirsiz bırakıp merak uyandırma da olabilir. Son sahnede genç motorunu da tekkede bırakır ve gider ama öğretmen hanımla mı, tek mi belli değildir. Aslında filmleri anlatmak yerine izlemek gerekir. Her insan farklı bakar ve düşünür. Bu aşk filmi de ancak izlenerek anlaşılacak bir filmdir

Bildiri

Puan Vermek İstermisin?

Site Editörü Tarafından Yazıldı

hangiali.com içerik editörü

Years Of MembershipCommunity ModeratorVerified UserUp/Down VoterContent AuthorQuiz MakerPoll MakerStory MakerImage MakerAudio MakerVideo MakerGallery MakerEmbed MakerList MakerMeme MakerYears Of Membership

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor …

0

Yabancı Dil Biliyormuş Gibi Görünmek İstermisin?

Yeni Takvim Sistemi. Korona Takvimi

Başa dönüş
Kapat

Giriş Yap

Veya Kullanıcı Adıyla:

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesabınız yok mu? Kayıt ol

Parolanızı mı unuttunuz?

Hesap verilerinizi girin, size şifrenizi sıfırlamanız için bir bağlantı gönderelim.

Şifre sıfırlama bağlantınız geçersiz veya süresi dolmuş görünüyor.

Giriş Yap

Gizlilik Politikası

To use social login you have to agree with the storage and handling of your data by this website. %privacy_policy%

Koleksiyona ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.