Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Gökyüzü Savaşçıları Posta Güvercinleri

EĞLENCE

Gökyüzü Savaşçıları Posta Güvercinleri

Posta güvercinleri tarih boyunca insanoğluna yardım etmekle birlikte modern iletişiminde atalarından olmuşlardır. M.Ö.1200’lü yıllardan beri mektup taşımacılığında kullanılmışlardır.

Hatta dünyada birçok ülke posta güvercini ağı kurarak önemli istihbarat bilgileri ele geçirmişlerdir. Öyle ki I. dünya savaşında bir güvercin göğsünden vurulmasına ve bir bacağı parçalanmasına rağmen mektubunu ulaştırmış ve 194 amerikan askerinin hayatını kurtarmıştır. Belki de savaşın kaderini değiştirmiştir.

194 askerin hayatını kurtaran kuşun ölümünden sonra doldurulmuş hali

Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Neden kuşlar ölümü pahasına mektubu götürüyorlar? Gidecekleri yeri nasıl buluyor? Nasıl oluyor da kaybolmuyorlar?

Yüzyıllar boyu insanoğluna hizmet eden posta güvercinleri aslında bir deyimle aşklarının kurbanı oluyorlar. Yetiştirildiği yerden alınan eşli bir güvercin, yeni konulduğu yuvada uzun yıllar sağlıklı bir şekilde bakılsa da yalnız kalan bu güvercin bırakılırsa yapacağı ilk iş yuvasına yani eşine geri dönmek olur. Tabi güvercinlerin bu romantikliği cezasız kalmaz ve bunu fırsat bilen insanoğluda bu iki yuvayı mesajların çıktığı ve iletildiği yerler olarak belirleyerek istasyonlar kurar. Mesajda bulunulan noktadan istenilen noktaya iletilmiş olur.Peki bu güvercinler yollarını nasıl buluyorlar?

Bu posta güvercinlerine has bir durum üst gagalarını kaplayan derinin içindeki lif ve sinirler vasıtasıyla dünyanın manyetik alanını ve atmosferdeki hava moleküllerini işleyen kuşlar doğumlarından itibaren beyinlerine kazıdıkları dünya koku ve manyetik alan haritasındaki gidecekleri yeri rahatlıkla bulurlar.

Ve son bir bilgi…

Saatte 70-100 km hızla günde 11 saat uçan bu muhteşem kuşlar halen İsviçre’deki bazı kan bankalarında 100’er gramlık kan tüplerinin hastaneye biran evvel ulaştırılmasında kullanılıyor.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
2 Yorum

2 Comments

  1. Pingback: Hayvanlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar | Yaşam Kültür Eğlence

  2. Pingback: Ticari Uçaklar Neden Beyaz Renktir? - Yaşam Kültür Eğlence

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla EĞLENCE

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık