Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Genel Kültür Açısından Doğru Bilinen Yanlışlar…

KÜLTÜR

Genel Kültür Açısından Doğru Bilinen Yanlışlar…

Genel Kültür Açısından Doğru Bilinen Yanlışlar…

Genel kültür bilgileri her zaman doğru olanı göstermemektedir. Zira genel kültür bilgisi adı altında birçok doğru bilinen yanlışlar mevcuttur. Bu bilgiler toplumda hiç bir bilimsel dayanağı olmayan sadece insanlar arasında yayılmış ve zaman içerisinde kemikleşmiş bilgilerdir. Genel kültür bilgileri toplum tarafından kabul gördüğü için sorgulanmaz. Hatta yanlış olduğunu düşündüğümüz bir bilgi için bir itirazda bulunmayız , çevremizde yaşayan insanların değer yargılarından ve yaptırımlarından çekiniriz.

fotoğraf kaynağı : pixabay

Bu durumun altında yatan nedenlerden biri ise ‘sürü psikolojisi’dir. Çoğunluğun yaptığı şey doğrudur , doğru olmasaydı yapmazlardı mantığı ile hareket ederiz. Peki bu mantığın zararı sadece genel kültür açısından mı ?

fotoğraf kaynağı : pixabay

Tek zararı genel kültür açısından değildir. Elbette uzun vadede insana çok büyük zararları vardır. Beynimiz çok çeşitli filtrelere sahip kusursuz bir mekanizmadır. Edinilen her yeni bilgi beynimizde birçok süzgeçten geçerek bilgi merkezinde depolanır. Yani sürü psikolojisinde biz bu filtreleri devre dışı bırakarak beynimizi yüksek performansta kullanmamış oluruz. Uzun vadede ise beynimizi tembelliğe alıştırmış olup araştırma , öğrenme , okuma gibi kavramlardan yoksun insanlar haline geliriz. Böyle bireylerden oluşan toplumların gelişmesi ise oldukça zordur. Daha önce yazdığımız en hızlı kişisel gelişim teknikleri yazısında bu gibi şeylerden bahsetmiştik. Şimdi konumuza geri dönelim.

Peki nedir bu doğru bildiğimiz yanlışlar?

Yemeğin Yanında Su İçilmez

Birçoğumuz öğünlerde su içmenin kilo aldıracağını duyarız. Ne kadar susamış olsak da su içmeyi öğünden 1-2 saat sonrasına saklarız ya da yemeğe başlamadan içeriz. Kulaktan dolma bu inancın aksine yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz, tam tersi iştahı yatıştırmaya yardım eder.

fotoğraf kaynağı : pixabay

Suşi Çiğ Balık Değildir

Pilavında kullanılan malzemelerin arasında çiğ balık kullanılmaktadır. Lakin bir kısmı pişirilmiş deniz ürünlerinden oluşmaktadır.

fotoğraf : pixabay

Yağ Kasa Dönüşmez

İnsanların diline pelesenk olmuştur. Lakin yapısal olarak kas ile yağ birbirinden farklıdır. Yağların kaslara dönüşmesi söz konusu değildir. İnsan vücudu yağ yakarak zayıflayabilir ve egzersizle birlikte proteinli besleyerek kas oluşturabilir. Bu iki durum bağımsız olarak gelişir.

Televizyonu uzaktan seyretmek gerekir.

Televizyonu yakından seyretmek bilindiği gibi gözleri bozmaz. Özellikle küçük çocuklar televizyonu çok yakından seyrederler ve o sırada tüm dikkatlerini vermişlerdir. Televizyondaki renkli ve hareketli birçok şey çocukların dikkatini çeker ve gözlerini kırpmadan izlemeye devam ederler. Zararlı olan şey aslında yakından izlemek değil , gözlerimizi kırpmadan izlememizdir. Göz kapakları gözlerimizi zararlı maddelerden korumanın yanında , açılıp kapanarak göz yüzeyinin kurumasını ve böylelikle tahriş olmasını engeller. Televizyon seyrederken düzenli aralıklarla gözlerimizi kırpmalı ve arada bir farklı yerlere bakarak gözlerimizi dinlendirmeliyiz.

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünüdür.

Doğru bilinen yanlışlar içerisinde belki de en yaygın olan bu bilgidir. Vücudumuzun kalori ve yağ yakımına en uygun olduğu zaman , uykudan uyandığımız zamanlardır. Bu yüzden sporcular sabah kalktıklarında önce aç karnına bazı egzersizler yapar ve vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketirler. Yağ ve kalori yakmak bir yana , zengin bir kahvaltı menüsüyle vücudumuza daha fazla yağ , şeker , kalori almış oluruz.

Doğru bildiğimiz yanlışlardan bazılarını sizlerle paylaştık. Elbete daha nice doğru bildiğimiz yanlışlar mevcut. İnsan doğası gereği sürekli öğrenen ve gelişen bir canlıdır. Öğrendiğimiz bilgilerin içini doldurmazsak bu bize ve çevremize fayda sağlamaktan çok zarar verir. Her bilginin bir sorumluluğu vardır diyerek yazımızı burada noktalıyoruz.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
1 Yorum

1 Yorum

  1. Ahmet

    Ekim 6, 2019 at 1:29 pm

    Evet başarılı bir yazı olmuş 👍🏼

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla KÜLTÜR

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık