Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır

YAŞAM

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır

İnsansız hava aracı olarak da geçen ve genel olarak da Drone ismi ile bilinen cihaz, Temmuz 2017 senesinde yürürlüğe girmiş olan yönetmeliklerle beraber ehliyet ile kullanılmaya başlandı. Ehliyet zorunluluğu olmasına rağmen Türkiye’de kayıtlı drone sayısı ise bir hayli yüksek durumda. İstanbul’da üç farklı kursta verilen drone ehliyetleri ile Türkiye’de toplam 22 merkezden drone ehliyeti alınabilmekte.

Drone ehliyeti alabilmek için ödenmesi gereken miktarlar ise gruplarına göre değişiklik göstermektedir. başlangıç fiyatı 800 ile 1500 tl arasında değişebilen ücretler sizin gruplarınıza göre belirlenmektedir. Askeri ve ticare anlamda da bir çok kolaylık sağlayan Drone için ehliyet nasıl alınır ?

Drone ehliyeti alma

Drone cihazının kg ve boyutlarına göre sınıfları ayrılmaktadır. Drone cihazınız 25 Kilo üzerinde ise İHA2 ve İHA3 sınıfına girmekte ve bu sınıflarda ise ehliyet almanız şart. Fakat hobi amaçlı kullanacağınız drone’lar için için yani 4 kg ve 25 kio arasındaki İHA1 veya İHA0 sınıfındaki cihazlar için eğitim ve ehliyet alma zorunluluğunuz kesinlikle bulunmamaktadır. Fakat yine de bu aralıklarda bir drone cihazınız mevcut ise ticari kullanım amacı ile ehliyet almanız gerekmektedir.

Kullanacağınız cihazınızı hobi amacı ile kullanacaksanız, herhangi bir ehliyet zorunluluğunuz bulunmamakta. Ticari olarak da drone kullanmak isteyen kullanıcılar için de 12 saat süren bir eğitimi alıp bu ehliyeti de almanız şartı mevcut durumda. Drone kullanırken de uymanız gereken belli başlı kurallar da tabi ki mevcut. Kalabalık alanlarda,Spor müsabakalarının oynandığı bölgelerde, Hava alanı yakınlarında, askeri ve polis teşkilatlarının olduğu bölgelerde de cihazınızı uçurmak kesinlikle yasak. Bu tarz bilgiler ise eğitimlerde tamamen verilmektedir. Belirlenmiş kurallara uymadığınız taktirde çok ağır cezalar ile karşılaşabilmeniz fazlasıyla mümkün.

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
1 Yorum

1 Yorum

  1. Onur

    Kasım 6, 2019 at 2:59 pm

    Illa ki ehliyet mi gerekli hobi amacli drone alip kullanabiliyormuyuz.tesekkurler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla YAŞAM

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık