Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Dijital Sanat Nedir ?

KÜLTÜR

Dijital Sanat Nedir ?

İnsanoğlunda tespit edilen tabiatı yansıtma talebi sanatın meydana gelmesine liderlik etmiş; ilk sanat yapıtları mağara duvarlarına çizilen objeler, hayvanlar ya da türevleri olsa da sanat orada kalmamış ve insanla birlikte gelişmiştir. Bu şekilde dijital sanat da yavaş yavaş doğmaya başladı. 

Tek duygunun, planın veyahut güzelliğin anlatımında sarf edilen yöntemler bütünü ve bu anlatım nihayetinde meydana çıkan üstün yaratıcılık olarak tariflenen sanat, şu zamana kadar kadar binlerce senelik tek süreçte farklı ve daimi tek ilerleme göstermiştir. Tolstoy, “ dijital sanat, metafizikçilerin gibi; esrarlı tek güzellik ideası veyahut tanrının tecelli etmesi değildir. Sanat, estetik fizyologların söylediği gibi; insanın depoladığı enerjinin çoğunu açığa çıkardığı tek oyun da değildir. O, insanın duygularının dışsal işaretler yolu ile ifade edilmesi de değildir. O, hoşa giden objelerin üretimi değildir. Her şeyden öte, sanat tek haz değildir. Aksine, kişileri aynısı duygu etrafında birleştiren hayat içinde, fertlerin ve insanlığın sıhhat ve mutluluğuna doğru süren ilerleyişte, kişiler arasında vazgeçilmez tek birlik ve beraberlik vasıtasıdır.” şeklinde belirtiyor.

Dijital Sanat Gelişimi

Resim makinesinin meydana çıkışı dijital sanat tarihinde tek kırılma noktası olarak değerlendirilebilir. Devresinin sanatçıları yeni arayışlara yönelerek; hatıra yakalama, ışık ve yansımalarını görüntüleme gibi isteklerini dışa vurmuşlardır. Bundan dolayı tabiatı birebir taklit etme ve ananesel akademik fotoğraf anlayışının esas kaideleri sorgulanmış ve bu kaidelere tek isyan niteliğinde olan yeni görüşler, yeni düşünceler ve fikirler meydana çıkmıştı
Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla KÜLTÜR

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık