Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Çin Seddi Hakkında İlginç Bilgiler

KÜLTÜR

Çin Seddi Hakkında İlginç Bilgiler

Po körfezinin kıyı bölgesinden başlayan Çin Seddi yapısı, Pekin şehrinin kuzeyinden geçerek, batı tarafından da Huang-Ho nehrini ortadan yararak güney batı bölgesine ulaştırır. Tarihi boyunca da bir çok farklı isimle anılan Çin Seddi, 19. yüzyıl sonlarına doğru da bu ismini aldı.

Daha önceki isimlerine bakacak olursak, gerçekten farklı isimlerle anılmış bir yapı; “Bariyer” , “Kale”, “Kemer”, “Mor Hudut” ve “Dünyanın Ejderhası” gibi isimlerle de anılmıştı. Çin Seddi yapısının inşaatı ise Milattan Önce 221 senesi ile Milattan sonra 608 yılları arasında başladı.

Çin Seddi Yapısı

Yapının inşasının tamamlanması ise 2.000 seneden fazla sürdü. Bugün halen daha varlığını sürdüren Ming Hanedanı devrinden bu günlere ulaşan 2500 kilometrellik bölüm ise 1358-1644 yılları arasında inşa edildi. Çin Seddi‘nin bitiş tarihi ise 1644. Son Ming hükümdarının yıklıldığı tarihte tamamlandı. Bu tarihlere de genel olarak baktığımızda Çin Seddi’nin 2 bin seneden daha fazla bir süreçte tamamlandığını söylemek ise gayet mümkün.

Bu muhteşem yapının en önemli özelliklerinden bir tanesi ise, dünyadaki en uzun savunma hattı olarak kabul edilmesi. Yıkılmış olan bölümleri ile beraber uzunluğu tam tamına 8.851 km.. Bir çok insan Çin Seddi’nin uzunluğunu 6.2070 kilometre olarak bilseler de, bu uzunluk sadece duvarın uzunluğu. Genel olarak bütün yapıyı kattığımızda ise 8.851 km uzunluğuna ulaşılıyor. Ziyaret eden kişiler ise her 200 metre ilerlediğinde bir kula veyahut kale ile karşılaşmaktadır. Duvarlarında ise okçu askerler için yapılmış bir çok siper alanı da mevcuttur.

Kış Tatili İçin Uygun Yerler ve Öneriler

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla KÜLTÜR

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık