Bizimle İletişime Geçin

Yaşam Kültür Eğlence

Beden Dili Hakkında 5 Bilgi

GALERİ

Beden Dili Hakkında 5 Bilgi

Merhaba hangiali okurları. Bu yazımızda beden dili hakkında bazı bilgileri sizlere aktaracağız. Sözsüz iletişim şekli deyince akla gelen şey tabiki de beden dili olacaktır. İletişim halindeyken farkında olmasakda hareketlerimiz karşımızdaki kişiye bazı ipuçları verir. Bunları dışa vurmak istemesek hatta sözlerimizle aksini anlatmaya çalışsak ta beden dili konusunda uzman insanlar kolaylıkla hareketlerinizi yorumlayabilir. Bunların arasında ise sürekli kullandığımız bazı hareketler vardır.

Beden Dili Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Beden dili kuralları hakkında bilgi sahibi olmak iletişim kurarken daha anlaşılır olmamızı sağlar. Kendimizi daha iyi ifade etmenin yanı sıra kurduğumuz diyalogda daha baskın taraf olabilir, konuşmanın seyrini kontrol edebiliriz. Hepimiz bir ortamda konuşurken dikkatle dinlenilmek, anlaşılmak isteriz fakat bazı durumlarda kontrol bizden çıkar ve dinleyicilerin ilgilerinin azaldığını belkide kalmadığını farkederiz. Bu durumda konuşmayı en kısa yoldan nasıl bitirebiliriz diye düşünmeye başlarız :). İşte etkin konuşmanın tam da amacı diyaloğu kontrol altında tutmak diyebiliriz. Etkin konuşmanın önemli kurallarından birisi de hiç şüphesiz beden dilini etkili kullanmaktır.

Etkili Bir Beden Dili Nerelerde Avantajlar Sağlar

Diye soracak olursak ise, iş yaşamı, sosyal hayatımız, aile, arkadaş çevresi ve ikili ilişkiler şeklinde sıralayabiliriz. Bir cafe’de görevli kişiden çay isterken bile gösterdiğimiz davranış bizim nasıl bir kaliteye sahip olduğumuzu açık bir şekilde gösterir. Aynı şekilde bir mülakat sırasında; kendine güvenen, kendini rahatlıkla ifade eden, özgüven sahibi olduğumuzu gösterecek olan şey yine beden dilimizdir.

Peki Beden Dili Hakkında 5 Bilgi Hangileri?

1- Kolları Çarpraz Bağlamak

Fotoğraf : bilgiustam.com

Bir kişiyi dinlerken kolları çarpraz bağlamanın birçok anlamı olabilir. Bu hareket inatçı, endişeli, ilgisiz olmanın göstergesidir. Konuşan kişinin fikirlerine karşılık kendi fikirlerimizi savunmaya devam ettiğimizi belli eder. Bu durumda genellikle odaklanarak dinlemiyoruz ve konuşmanın sona ermesini bekliyoruzdur. Konuşma sırasının kendimize gelmesini beklediğimiz zamanlarda buna dahildir. Kısaca toplayacak olursak bu hareket, verimli bir iletişime ve uzlaşmaya kapalı olduğumuz anlamını taşır.

2- Göz Teması

Göz teması kurmak iletişimin ve beden dilinin en önemli kuralıdır diyebiliriz. Hem dinleyici olarak hem konuşmacı olarak göz teması kurmanın beden dilinde büyük önemi vardır. Göz teması kurmak konuşurken karşımızdaki kişinin dikkatini başka bir şeye vermesini engeller. Sürekli gözünüzün içine bakan birini ister istemez dinlemek zorunda kalırsınız. Öte yandan göz teması güven veren bir davranıştır. Konuşan kişiye ‘Seni dinliyorum’ mesajı verir, dinleyen kişiye ise tüm dikkatim sende, sana ve bu konuya önem veriyorum duygusunu hissettirir. Ancak göz temasını iyi ayarlamak gerekir. Sürekli olarak birinin gözlerine bakıyor olmak tehditkar bir davranış olabilir. Arada sırada gözlerimizi kaçırmamız gerekir. Göz temasının bir diğer avantajı ise karşınızda ki insanın yalan söyleyip söylemediğini rahatlıkla anlamanıza yardımcı olur.3- Tokalaşmak

El sıkışmak dünya genelinde yaygın bir selamlama ve ayrılma eylemidir. Biriyle tokalaşırken bile karşımızdaki kişiye bazı mesajlar verebiliriz. İsteksizce yapılan bir tokalaşma karşılıklı güven ve ilgi nin fazla olmadığını ortaya çıkarır. Eğer birinin elini sıkıca kavrayıp tokalaşırsak o kişiyi hoş karşıladığımız ve memnun olduğumuz anlamına gelir.

4-Oturma Şekli

Oturma şekli de beden dilinde tıpkı diğer kurallar gibi çok öneme sahiptir. Bacak bacak üzerine atmak stres altında olmadığımızı ve kendimize olan güveni karşıdaki kişiye gösterdiğimiz hareketdir.

Bacaklar açık halde oturmak ise bölgemizi işaretlediğimizin ve egemenliğimizi kurduğumuzun mesajıdır. Ancak bunu abartmak aksi yönde bir sonuç çıkarabilir. Ahlak kuralları gereği hoş karşılanmayan ve etik olmayan bir hareket olarak algılanır. Ne olursa olsun beden dilinin öncelikli amaçlarından birisi hiç kuşkusuz karşımızdaki kişiye olan saygımızı göstermek ve güven kazanmaktır.

Fotoğraf : biacaip.com

5- Gülümsemek 🙂

Gülümsemek herşeyden önce insani bir davranıştır hatta ihtiyaçtır. En asık suratlı insanların bile gülümsediği anlara nadiren de olsa tanık olabiliriz. Gülümsemenin neredeyse ortadan kaldıramayacağı sorun yoktur. Gülümsememin herhangi bir konuşmanın sonuçlarını pozitif yönde değiştirebilme özelliği vardır. İyi ilişkiler kurmaya yardımcı olur. Mutlu olursunuz ve mutlu edersiniz. Gülümsemek doğallığın bir göstergesidir. Hayatınızın her anında gülümsemenizin eksik olmamasını temenni ederiz. 🙂

Faydalı oldumu?

Beden dili hakkında elbette daha birçok bilgi mevcut. Bu yazımızda bunlardan en çok bilinen ve uygulanması gerekenleri sizlere aktardık. Umarız bu bilgiler hayatınızın birçok alanında sizlere fayda sağlar. Düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Gülümseyin 🙂

Okumaya Devam Et
Bunlar da Hoşunuza Gidebilir

Daha Fazla GALERİ

 • EĞLENCE

  Hayvanlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Yazar

  Merhaba hangiali okurları. Hepimiz hayvanlar hakkında çeşitli yerlerden duyduğumuz yada okuduğumuz bazı bilgilere sahibiz. Evet nihayetinde...

 • EĞLENCE

  Kedi Davranışları…

  Yazar

  Evcil hayvanlar arasında en çok tercih edilen türlerden biride şüphesiz kedi dostlarımız. Davranışlarına bazen anlam veremediğimiz...

Popüler

Facebook

Popüler

Üste Çık